Bezpiecznie, zdrowo i zabawnie z WORD Katowice

Bezpiecznie, zdrowo i zabawnie z WORD Katowice

Wakacje to czas wypoczynku, ale nie od bezpieczeństwa. Dokładnie w połowie wakacji 1 sierpnia uczestnicy półkolonii p.n.: „Górą i Doliną Letnie Igraszki z FIO”, organizowanej wspólnie przez kluby: LKS „Ciężkowianka” Jaworzno oraz „Wega” MCKiS – w ramach cyklu „Zdrowo, bezpiecznie i zabawnie” odwiedzili Oddział Terenowy WORD Katowice w Dąbrowie Górniczej. Podczas tej wizyty temat bezpieczeństwa na drodze i nie tylko, odmieniany był przez wszystkie przypadki.

Cała grupa aktywnie uczestniczyła w multimedialnej prezentacji na temat bezpiecznej jazdy na rowerze, począwszy od przepisowego wyposażenia roweru, poprzez obowiązkowy ubiór i akcesoria rowerzysty, a skończywszy na prawidłowych reakcjach kierującego rowerem w ruchu drogowym. Każdy otrzymał Kodeks drogowy dla najmłodszych opracowany przez WORD Katowice.

Kolejnym punktem programu były „zajęcia praktyczne”. Dzieci udały się do pomieszczenia z symulatorem przejścia dla pieszych, gdzie uczyły się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię w różnych warunkach widoczności, także we mgle, z sygnalizacją i bez. Starsi początkowo z dużym entuzjazmem wybrali się na symulatory: zderzeń z przeszkodami oraz dachowania, traktując pobyt na nich, jako dobrą zabawę z dreszczykiem emocji. Szybko zrzedły im miny, kiedy okazało się, iż nawet przy małych prędkościach- przy zderzeniach, oraz podczas mało gwałtownych „koziołków” w trakcie dachowania, wrażenia są mało przyjemne. Była to najkrótsza, a zarazem najbardziej sugestywna lekcja zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

W ramach modułu o zdrowiu krótkie szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej z ćwiczeniami praktycznymi na fantomie (resuscytacja oddechowo-krążeniowa) przeprowadziła Paulina Adamczyk. Z ramienia WORD Katowice szkolenie z bezpieczeństwa w ruchu drogowym przeprowadzili: Jacek Wójcik, Sebastian Lemieszonek, Arkadiusz Limanówka i Sebastian Cieszko. Nad całością czuwał podinspektor Włodzimierz Mogiła z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wycieczka do WORDu była dla wszystkich nie lada przeżyciem. Szczególnie, że eskapadzie towarzyszyła ekipa regionalnej telewizji dlaCiebie.tv, a dzieci od razu zdawały egzamin ze zdobytej wiedzy przed kamerą, co zostało utrwalone i wyemitowane na telewizyjnej antenie.


Data zamieszczenia:

Logo-Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Logo-Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach

Logo-Komenda Wojewódzka Policji

Logo-Kuratorium Oświaty w Katowicach

Logo-Śląski Urząd Wojewódzki

Logo-Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Logo-Zarząd Dróg Wojewódzkich