I Posiedzenie WRBRD 2010
Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Katowice, 27.09.2010r.
Ruchu Drogowego
w Katowicach
PROTOKÓŁ
Z I POSIEDZENIE WOJEWÓDZKIEJ RADY BEZPICZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO W KATOWICACH
27 Września 2010r. o godzinie 9.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się I Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Katowicach w roku 2010r.
Zaproponowano następujący program spotkania:
1. Rozpoczęcie posiedzenia.
2. Powitanie gości.
3. Przemówienie Marszałka – Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Katowicach.
4. Zapoznanie gości z planowanymi działaniami poszczególnych instytucji na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
5. Ocena bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie śląskim w 2009r. i w I połowie 2010 – wystąpienie przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji.
6. Zatwierdzenie planów wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Bielsku – Białej, Częstochowie i Katowicach przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2010r. Pozytywnie zaopiniowanych i zatwierdzonych przez Zarząd Województwa Śląskiego stosownymi uchwałami.
7. Wyrażenie zgody na wykorzystanie do końca 2010r. środków nie wykorzystanych w 2009r. dla WORD w Katowicach i WORD w Częstochowie.
8. Podjęcie stosownych uchwał.
9. Sprawy bieżące.
10. Zakończenie posiedzenia.
Posiedzenie w imieniu Marszałka otworzył Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach – Dariusz Biel, który powitał zebranych członków Wojewódzkiej Rady BRD.
Następnie przekazał głos Sekretarzowi WRBRD, który w formie prezentacji przedstawił plany poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2010 i 2011 poszczególnych członków rady (załącznik 1 prezentacja i opis szczegółowych zadań na płycie).
Kolejnym punktem posiedzenia było przedstawienie przez Komendanta Dariusza Biela stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym województwie (załącznik 2 prezentacja na płycie).
Po przedstawieniu statystyk ponownie zabrał głos Sekretarz WRBRD Roman Bańczyk podziękował za wystąpienie i zaproponował, aby dofinansowanie dla działań Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzonych przez te instytucje zostały ujęte w planach wydatków WORD w Katowicach, Bielsku – Białej i Częstochowie na 2011r. W tym celu została podjęta Uchwała WRBRD nr 6/10.
Po czym Sekretarz przeszedł do kolejnych punktów, którymi były:
1. Zatwierdzenie planów wydatków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w Bielsku – Białej, Częstochowie i Katowicach przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2010r. Pozytywnie zaopiniowanych i zatwierdzonych wcześniej przez Zarząd Województwa Śląskiego stosownymi uchwałami.
Po odczytaniu projektu uchwał rozpoczęto głosowanie, uchwały zostały przyjęte większością głosów 17 głosów za przyjęciem, 2 wstrzymały się od głosowania, 0 głosów przeciw.
2. Wyrażenie zgody na wykorzystanie do końca 2010r. środków nie wykorzystanych w 2009r. dla WORD w Katowicach i Częstochowie.
Po odczytaniu projektu uchwał rozpoczęto głosowanie, uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.
3. Głosowanie nad Uchwałą nr 6/10 w sprawie uwzględnienia w planach wydatków WORD-ów w Katowicach, Bielsku – Białej i Częstochowie środków finansowych związanych z poprawą brd o których mowa w pismach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach nr Rd-I-0151-203/6632/09 oraz z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach nr WAT.0712-22/09/10 (załącznik 3).
Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Uchwały w załączniku.
Kolejnym punktem posiedzenia było omówienie spraw bieżących.
Dyrektor Word Katowice przedstawił w skrócie pogarszającą się sytuację finansową WORD-ów w województwie Śląskim. Poinformował, że taki stan rzeczy ma wpływ min. niż demograficzny oraz zwiększające się koszty utrzymania ośrodków takich jak zakup paliw czy zwiększenie uposażeń egzaminatorów wynikające z mocy ustawy. Co za tym idzie zmniejszyły się zyski WORD-ów i automatycznie zmniejszyły się środki przekazywane na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ostatnim punktem posiedzenia było jego oficjalne zakończenie.